O NÁS

Vítam Vás na našich stránkach !

Na tejto stránke nájdete autorské keramické výrobky z ateliéru, ktorý sa nachádza v areály Lodeníc /Marina park/ v Komárne. Internetový obchod navštívite kliknutím TU.

Na výrobu používam jednu z najlepších hlín od nemeckého výrobcu. Je určená na tzv. vysoký výpal a obsahuje jemný šamot, ktorý zaručuje keramike vysokú pevnosť a tvrdosť, narozdiel od porcelánu, ktorý je síce tvrdý, no je aj krehký. Hlina je po výpale bielo – krémová, na ktorej pekne vynikne glazúra.

Klasická keramika, ktorú už nevyrábam sa vypaluje na nižšie teploty /cca 1030 C/. Takto vypálená hlina /tzv. hrnčina/ je ešte porézna a teda aj nasiakavá. Je teda nevhodná do mrazivého počasia a v kuchyni dlho nevydrží.

Keramika do exteriérov a užitková keramika sa vypaluje na horné hranice teplôt, ktoré hlina dokáže zniesť. Zväčša sa používa hlina z obsahom šamotu, ktorý tvorí akúsi kostru výrobku a napomáha tak ku zvýšeniu pevnosti a odolnosti. Pri teplotách v rozmedzí 1200 C – 1300 C /podľa typu hliny/ dochádza ku slinovateniu, teda nataveniu povrchu výrobku, kedy sa keramika stáva nenasiakavou a odolá tak poveternostným a klimatickým výkyvom počasia, ak sa jedná o keramiku do kuchyne, bez známok opotrebenia odoláva teplotným šokom zo zalievania horúcou vodou, prípadne ohrievaniu /rovnomernému/ v trúbe alebo v piecke. Takto vypálenej keramike sa hovorí aj kamenina. Jej životnosť sa na rozdiel od hrnčiny ráta v desiatkách, či skôr stovkách rokov :).

Som držiteľom Protokolu o vykonaní laboratórnych skúšok  výrobkov určených na priamy styk s potravinami.

K nahliadnutiu TU 

Prajem Vám príjemné prezeranie e – shopu, ak sa Vám niečo zapáči a mali by ste ešte nejaké konkrétnejšie otázky, kontaktujte ma mailom  artrekeramika@gmail.com , alebo 0944 207 350

 

S pozdravom

Jozef Peťovský